O materiáloch

Merino vlna, Bavlna, Coolmax, ThermoCool, Bambus, Ionty striebra a iné materiály používané na výrobu ponožiek a produktov.

 

PROLEN® SILTEX

Prolen ® Siltex je špeciálne vlákno, modifikované antibakteriálnym aditívom na báze biogénnych  iónov STRIEBRA, ktoré neškodí telu ani životnému prostrediu.

Ióny striebra bránia rastu baktérií, húb a plesní, redukujú nepríjemné pachy, udržiavajú biologickú rovnováhu pokožky a nastolia hygienickú sviežosť výrobku počas športovania i oddychu. Pretože je antibakteriálne aditívum aplikované do hmoty vlákna, permanentne zostáva v textílii zachované aj po niekoľkonásobnom praní.


Vlna

Prírodné vlákna zo zvieracej srsti: hrejivé, dobre absorbujúce vlhkosť, rozmerovo stabilné a s nekrčivým povrchom. Priaznivé vlastnosti, ktoré zvyšujú jej hodnotu, sú zriedka zhoršené pri zmiešaní s inými vláknami. Najčastejšie sa používajú nasledujúce typy novej vlny (vlny strihané zo živých zvierat): Merino – ovce Merino; Angora – králik; Kašmír– horská koza a Alpaka – Lama

 

Merino vlna

je prírodná vlna bez syntetických prísad, je oveľa jemnejšia ako tradičná vlna, ktorá sa získava z ovčieho plemeňa Marino (jemnosť vlny cca 14-25 mikrónov). Má podstatne lepšie izolačné schopnosti a priedyšnosť ako bežná vlna. Vlna je svojimi špecifickými vlastnosťami komplexnejšia ako umelé vlákna. Ide o veľmi príjemný materiál, ktorý sa nekrčí a veľmi dobre sa nosí. Medzi jej najúčinnejšie zbrane patria jej vlastnosti: hreje aj mokrá, nehorí, nezapácha, má prirodzenú samočistiacu schopnosť, je vhodná pre alergikov, ktorí neznášajú syntetické materiály ocenia komfort a pohodlie. Navyše nemusí sa prať tak často, ako syntetické materiály. Vylepšiť sa podarilo aj odolnosť voči mechanickému oteru, lámavosti, plstnateniu a vytváraniu žmolkov. Merino možno prať v bežných pračkách a sušiť v sušičkách. Drobné obklopujúce šupinky obaľujú vlákno. Sú hydrofóbne (vode odolné), ako škridle na streche. No jadro samotného vlákna je vysoký absorbent.
Merino vlákno je najviac hydrofilné zo všetkých vlákien a môže absorbovať a prepúšťať až 10 x viac vlhkosti, ako umelé vlákna. Každé vlákno môže absorbovať viac ako 1/3 svojej vlastnej váhy bez pocitu navlhnutého alebo mokrého dotyku. Merino oblečenie môže prepúšťať vlhkosť do atmosféry, aby udržal telo v teple a suchu. Vlnené textilné materály vytvárajú na tele mikroklímu, ktorá zabraňuje rýchlemu prenikaniu vonkajšej klímy k pokožke (v zime udržiava teplo, v lete udržuje chlad).

Merino vs. Tradičná vlna:
Pri porovnaní s tradičnou vlnou, merino vlákno je iba zlomkom z jeho priemeru, čo je jeden z dôvodov prečo oblečenie z merino vlny nesvrbí. Merino vyvoláva pocit hodvábu.

Merino vs. Umelé vlákna (synthetic):
Umelé vlákna, ako polypropylén a polyester majú jednoduchšiu štruktúru. Sú vyrobené rozpúšťaním, vytlačením a tuhnutím petrochemického produktu. Tieto vlákna majú schopnosť transportovať vlhkosť iba po svojom povrchu, čo znamená: aby mohli výrobky fungovať musí byť vlákno tvarované na čo najväčšiu plochu svojho
obvodu, rôzno-laločnaté tvary a v značnej miere je odvod vlhkosti priamo-závislý na priedušnosti samotnej pleteniny, čo obmedzuje skĺbiť všetky vlastnosti, ktoré má vlnená pletenina. Čo to znamená? Napr. polypropylénové spodné prádlo musí byť tzv. riedke, čím však je zatŕhavé, a po prenose väčšieho
množstva potu chladí.

Hrejivosť:
Merino je tak teplé preto, lebo milióny drobných vzdušných vrecúšok sú zachytené medzi šupinkami, ktoré sú na povrchu vlákna, samozrejme po celú životnosť vlákna. Merino používa vlhkosť na reguláciu teploty.

Ochladzuje telo: v teplom prostredí merino oblečenie udržiava povrch pokožky chladný prostredníctvom "ochladzovania vyparovaním".Bavlna

Bavlna je prírodné vlákno rastlinného pôvodu známe už takmer 8 000 rokov. Vlákna sa získavajú zo semien bavlny. Ich hodnota závisí od dĺžky vlákna bavlny (20 až 55 mm) a na jeho jednotnosti. Bavlna je považovaná za materiál, ktorý je priateľský k pokožke vďaka svojej priedušnosti a schopnosti absorbovať vlhkosť.
Je odolná voči svetlu, je odolná voči vplyvom počasia, netrhá sa a nezráža sa. Biela bavlna sa môže vyvárať. Najjemnejšie a najcennejšie podoby, ako je Karnak a Mako z Egypta, sú najobľúbenejšími materiálmi na výrobu pančúch. Vzhľadom k tomu, že bavlna je z prírodných surovín, je celkom neelastická. Bavlnu je možné upravovať, aby sa zvýšila jej kvalita:

Mercerovanie: bavlnené vlákno sa pod tlakom sploští v soľnom roztoku. Táto technika má za výsledok i vysoký lesk.

Česanie: predstavuje odstránenie nečistôt, uzlov a krátkych vlákien z nite dlhých vlákien za účelom získania jemného a hladkého vlákna.

Superčesanie je najvyšším štádiom česanej bavlny: supermäkké s rovnomernou kvalitou.

Opaľovaná bavlnená priadza je uhladzovaná opálením všetkých vyčnievajúcich vlákien priadze

Vlastnosti: tovar z bavlny je veľmi mäkký a jemný, pritom sa však vyznačuje vysokou pevnosťou (aj v ťahu) a dobrou odolnosťou pri údržbe, je pomerne oderuvzdorná, preto sa používa najmä na výrobky ktoré sú namáhané a musia sa často prať. Materiály sú poddajné, tvárnej a pružné, majú príjemný mäkký omak a vynikajúce úžitkové vlastnosti, pre ktoré si ich naši používatelia cenia. Tieto materiály sa vyznačujú výbornou savosťou a sú vhodné aj pre osoby s citlivejšími typy pleti, pretože nedráždi pokožku. Bavlnené vlákna majú výbornú stálosť v prania, sú odolné voči UV žiareniu a preto sú veľmi trvanlivým materiálom.

Údržba: Pre optimálnu údržbu sa odporúča bielizeň z tohto materiálu prať maximálne na 40 ° C. Žehliť je vhodné za nízke teploty alebo nežehliť vôbec (podľa symbolov údržby na výrobku). Neodporúča sa bielizeň bieliť, sušiť v bubnovej sušičke alebo chemicky čistiť.

 


Mercerovaná  bavlna

Jemne vyčesané vlákna bavlny poskytujú nevšednú pevnosť a lesk materiálu. Vďaka tenkej bavlne môžu vaše nohy po celý deň pohodlne dýchať a zostávajú svieže aj počas horúceho leta.

Mercerácia je spôsob úpravy bavlnených priadzí, ktorý vyvinul Angličan John Mecer v polovici 19.storočia.

Bavlnená priadza sa máča v koncentrovanom lúhu sodného (NaOH), za súčasného napínania vlákien. Vlákna napučia, ľadvinovitý prierez sa zmení na kruhový a dlžka vlákna sa zmenší až o 25%

Následkom týchto zmien majú potom mercerované výrobky vyššiu pevnosť, plnosť, životnosť a afinitu k farbivám, vlákna získavajú trvalý hodvábny lesk a príjemnejší omak.

 


Modal

Buničinové vlákno podobné viskóze, ale s lepšou absorbciou vlhkosti. Má lepší vzhľad, hodvábnejší povrch, vysokú stálosť farieb, mäkkší a hebkejší na omak. Modal je vlákno, ktoré je vyrobené na báze regenerovanej celulózy. Základnou surovinou na jeho výrobu je bukové drevo. Toto značkové vlákno je registrovaných firmou Lenzing.

Vlastnosti: Modálové vlákna majú hladký a jemný povrch, čo umožňuje docieliť u textílie príjemného hodvábneho lesku, žiarivých farieb a rovnomerného povrchu. U týchto textílií oceníte ich veľmi dobrú nasiakavosť a schopnosť rýchlo odvádzať pot od povrchu tela, čo přispává k príjemným pocitom pri nosení. Na dotyk je úplet veľmi jemný, ale pritom dostatočne pružný a odolný. Svojou mäkkosť a žiarivé farby si textílie s modalovými vláknami udržujú aj po opakovanom praní, čo je veľkým pozitívom oproti bavlneným materiálom, u ktorých môže v niektorých prípadoch dochádzať k usadzovaniu vápenatých zlúčenín z vody, a tak k zhoršovaniu celkového omaku textílie. Na rozdiel od bavlny má textílie s modalovým vláknom rovnomernejšie vzhľad a mäkšie omak. Materiály sa vyznačujú vyšším leskom a sýtejšími farbami. Tieto vlastnosti si modal zachováva aj po viacnásobnom praní. Modal tiež lepšie odvádza vlhkosť od pokožky a človek tá má pocit vyššieho komfortu. V porovnaní s klasickou viskózou sú modal textílie odolnejšie voči mechanickému namáhaniu, menej sa zráža a majú menší sklon k stláčanie. Keďže práve v týchto oblastiach sú na bielizeň kladené veľmi vysoké požiadavky, sú textílie s modalovým vláknom vhodné práve pre tieto účely. Pre optimálnu údržbu sa odporúča bielizeň z tohto materiálu prať maximálne na 40 ° C. Neodporúča sa bielizeň žehliť, bieliť, sušiť v bubnovej sušičke alebo chemicky čistiť.
Použitie: Bavlna / Modal / Elastan
V našom tovare sa najčastejšie môžete stretnúť s modalom práve v kombinácii s bavlnou a elastanom. Elastan, rovnako ako u ostatných materiálov, prináša použité textíliu dostatočnú pružnosť. Kombinácia modalu a bavlny je všeobecne veľmi príjemná. Bavlna vám napovedá, že v textílii sú obsiahnuté vaša obľúbená prírodné vlákna. Modal vylepšuje výsledný vzhľad textílie, ktorá tak má hodvábnejšiu povrch, mäkšie omak a stálejšie farby. Táto kombinácia materiálov prispieva k vysokému komfortu a pohodlia pri nosení.

 

 

 

Coolmax

Štvorkanálové polyesterové vlákno s obzvlášť veľkým povrchom podporujúci účinné odvádzanie vlhkosti a reguláciu telesnej teploty. Pri aktívnom pohybe zachováva pokožku pernamentne v suchu a teple. Je mäkké a hebké na dotyk.

Základné charakteristiky Coolmax materiálov, ktoré patria medzi najviac efektívne materiály v súčasnosti, sú nízka hmotnosť, vysoká priedušnosť a rýchle schnutie. Sú vyrobené z unikátneho hydrofóbneho 4-kanálového vlákna pre lepšie odvádzanie vlhkosti. Coolmax materiály odvádzajú vlhkosť o 30 % a schnú o 50 % rýchlejšie ako bavlna. Odevy vyrobené z Coolmax materiálov sa ľahko udržujú, ostávajú jemné a neodierajú sa. Sú odolné proti zrážaniu, pachom a plesniam. Vhodné na akékoľvek aktivity v teplých klimatických podmienkach, v lete a pri zvýšenej tvorbe potu (celoročne).

CoolMax ® je syntetické vlákno. Jedná sa o špeciálny modifikovanej značkové polyesterové vlákno, ktoré je registrované firmou Invista.

Vlastnosti: Toto špeciálne modifikované štvorkomorové polyesterové vlákno je charakteristické svojim tvarovaným prierezom. Konštrukcia vlákna zväčšuje jeho povrch, čo umožňuje veľmi dobrú reguláciu a odvod pár od povrchu tela a tým udržuje pokožku v suchu.Vlákno má zároveň veľmi nízku nasiakavosť a usychá rýchlejšie ako iné vlákna. Úplet vytvorený z vlákien CoolMax ® je veľmi ľahký, jemný a priedušný. Materiál je odolný proti plesniam a pachom a je nenáročný na údržbu.

Výhody funkčného prádla: Funkčné prádlo sa vyznačuje výnimočnými vlastnosťami v oblasti odvodu vlhkosti od pokožky tela a termoregulačných vlastností. Funkčné prádlo je spravidla vyrobené zo syntetických materiálov, ktoré majú minimálnu navĺhavosť a zároveň umožňujú rýchle odparovanie vlhkosti z povrchu vlákna. Počas aktívneho pohybu alebo pri vyšších teplotách odvádzate prebytočné telesné teplo a to najmä vo forme potu. Klasické bavlnené prádlo pot nasaje a vlákno napučí, čím sa preruší cirkulácia vzduchu, ktorá je dôležitá pre dýchanie pokožky a stabilizáciu telesnej teploty. Vlhké bielizeň sa prilepí na pokožku, vy sa budete cítiť
nepríjemne a počas prestávok pri výkone alebo po jeho skončení vás bude prádlo chladiť. Dôsledkom toho môže byť prehriatie alebo podchladenie tela a jeho výrazne nižšia výkonnosť. Vlákna použité vo funkčnom prádle naopak žiadnu vlhkosť neprijímajú. Špeciálna konštrukcia vlákien, ktoré majú spravidla tvarovaný prierez, prispieva k lepšiemu odvodu vlhkosti od pokožky ak rýchlemu odparovaniu vlhkosti z povrchu textílie, takže je bielizeň na dotyk suché. Tým je umožnená ideálna termoregulácia, vy sa cítite príjemne a ste schopní
dosahovať vyšších výkonov za ľubovoľných klimatických podmienok.

Pre optimálnu údržbu sa odporúča bielizeň z tohto materiálu prať maximálne na 40 ° C.Keďže vlákno neprijíma vodu, bude po vypraní rýchlo suché. Neodporúča sa bielizeň žehliť, bieliť, sušiť v bubnovej sušičke alebo chemicky čistiť.

 

 

Core-Garn - Jadrová priadza

Core priadze sú určené na vytvorenie aspoň časti kompresie, vyznačujú sa tým, že sa skladajú z pružného elastického centálneho jadra a minimálne jedného (a viac) obalového závitu. Získa sa priadza, ktorá sa rozprestiera v závislosti na úrovni napätia alebo zákazky.          Obal okolo centálneho jadra je tkaný tak, že je navinutý (tkaný) špirálovito okolocentrálneho jadra. Obal je vztvorený zo syntetického materiálu, ktorý je vybraný zo skupiny pozostávajúcej z transparentných polyamidov a polesteru.                                                        Core priadze sa vyznačujú tým, že vlákna obalu a jadra sú transparentné a pružné súčasne.

 

 

ThermoCool®

Ide o unikátnu zmes dutých vlákien opletených vláknami s kanálovým povrchom.

Toto je nové pokrokové vysoko výkonné ekologické vlákno vyvinuté za účelom optimalizácie schopnosti prirodzenej termoregulácie teploty ľudského tela a podľa užívateľových potrieb a podmienok telo ochladzuje alebo naopak teplotu vyrovnáva.  Prítomnosť dutých vlákien v priadzi zaručuje jej schopnosť vyrovnávať telesnú teplotu, znižuje výkyvy teplôt a pomáha udržať užívateľa v komfortne.

 

Thermo°Cool™ má v porovnaní s ostatnými testovanými vláknami (PAD, PES atd.) o 48% lepšiu schopnosť nasiaknutia vlhkosti a tým aj jej odparenia. Ochladenie súvisiace s odparovaním vlhkosti je kľúčom k pocitu pohody. Unikátna zmes dutých aprofilovaných vlákien odparuje vlhkosť o 53% lepšie, ako testované materiály.


Ako to funguje?

Vysoká intenzita činnosti: ochladzovanie  odparovaním

Thermo°CoolTM odparuje vlhkosť rýchlejšie ako ostatné materiály vďaka unikátnej zmesi vlákien. Tieto vlákna sú konštruované tak, že majú zväčšený povrch pre odpar, na povrchu je ďalej niekoľko-násobný počet kanálikov, ktoré výnimočne odvádzajú vlhkosť od pokožky.         Duté vlákno potom dovoľuje zvýšenú výmenu vzduchu a zameriava energiu na rýchlejší odpar.


Nízka intenzita činnosti: vyrovnávanie teploty

Duté vlákno je materiálom o nízkej hmotnosti s termoizolačnými vlastnosťami: ochraňuje užívateľa pred výkyvmi telesnej teploty. Zároveň je prevenciou proti prechladnutiu po výkone a ešte umožňuje rozptýlenie prebytočného tepla do okolitého prostredia.

 

 

Multitech

Ušľachtilá zmes vysokého podielu jemnej merino vlny s funkčnými vláknami polyamidu, s jemným omakom a zosíleným antibakteriálnym účinkom.

70% Merino vlna Superwash,   30% Silver polyamid,

Charakteristika: Ide o špičkovú vlnenú zmesovú priadzu pre funkčné ponožky s posíleným antibakteriálným účinkom. Vlákno ovčej vlny má samo o sebe antibakteriálne účinky, no v prípade priadze Multitech sú ešte posilnené iontami striebra, pernamentne uložené v polyamidových vláknach, ktoré naviac posiluje oderuvzdornosť a elasticitu priadze pri jej použití v ponožkách. Je možné prať a sušiť v automatických práčkach.

 

 

Silver / Ionty striebra

Pôsobenie a účinky striebra poznali už starí Gréci a Rimania. Strieborné poháre, misy a príbory zabraňovali rastu baktérií v potravinách, lode prevážali pitnú vodu v strieborných nádobách, strieborné mince sa vkladali do obuvy proti zápachu, strieborné predmety sa hádzali do studní atď. Striebro vo vlhkom prostredí emituje ióny Ag+, ktoré sú príčinou týchto vlastností. V suchom prostredí je striebro bez účinku. Ióny Ag+ sú agresívne voči gramnegatívnym a grampozitívnym baktériam. Napádajú bunku patogénov a jej fyziologické funkcie, bunkovú
membránu, metabolické dianie, nukleové kyseliny (DNA, RNA). Ióny prerušujú najdôležitejšie významné fukcie v mikroorganizme a bez týchto funkcíí je buď rast baktérie potlačený alebo častejšie je mikroorganizmus usmrtený.

Bolo preukázané, že vysoká toxicita kladne nabitého iónu pre mikroorganizmy má minimálnu toxicitu voči ľudskej tkanivovej bunke. Vývoj rezistencie na Ag nebol doteraz zaznamenaný, pretože nedochádza k mutáciám všetkých životne dôležitých funkcií mikroorganizmov pod vplyvom Ag, ktoré by svedčili pre vznik rezistencie. Vzhľadom k tomu, že striebro pôsobí na viaceré funkcie bunky, má za následok antibekteriálnu aktivitu proti širokému spektru lekársky významných mikroorganizmov, vrátane baktérií, húb a kvasiniek. Striebro je tiež účinnejšie než tradičné antibiotiká, pretože je extrémne aktívne aj v malých množstvách – oligodynamický efekt. Pre isté baktérie stačí len jedna miliardina gramu striebra, aby obmedzila jej funkčnosť.

Pre tieto vlastnosti je striebro v poslednej dobe využívané predovšetkým v zdravotníctve – v liečení rán, popálenín atď. Tieto vlastnosti boli využité aj pri výrobe ponožiek, spodného prádla, odevov atď. Umelé vlákna (POP, PES) sú aditivované striebrom, striebro je rovnomerne rozložené v hmote vlákna, nie na jeho povrchu, preto je jeho funkcia zhodná so životnosťou textílie. Pri testoch na dĺžku antibakteriálnej aktivity výrobku sa porovnávala nová textília s textíliou po používaní asi 1,5 roku (60 praní). Bolo zistené, že vyššiu aktivitu má výrobok po 60 praniach (mierne opotrebenie, zväčšenie pórov vlákna). V spojitosti s týmto testom boli vykonané skúšky na antibakteriálnu funkciu textílie bez antibakteriálneho aditíva. Testy preukázali nulovú aktivitu tejto textílie voči baktériám. Vyvrátil sa tým jeden z mýtov, že samotné polypropylénové vlákno má antibakteriálny účinok.

Ideálnym prostredím pre používanie týchto výrobkov sú topánky, kde teplo a vlhko vytvárajú ideálne podmienky pre rast baktérií. Z toho následne vznikajú problémy zo zápachom nôh, plesňami, hubovými ochoreniami. Baktérie tiež prežívajú v pokožke nôh, vznikajú prasklinky a rozpraskanie pokožky, ktoré vedú k zápalovým zmenám. Použitím ponožiek so striebrom dochádza k výraznému zlepšeniu prostredia v obuvi. Dlohodobými skúškami bola preukázaná eliminácia zápachu kvasinkových a pliesňových chorôb, došlo k výraznému zlepšeniu stavu pokožky. Rozpraskaná a poškodená koža sa dlhodobým nosením ponožiek a Ag stáva zdravou a hladkou. Pozitívne zmeny boli preukázané tiež pri aktívnom športe.
Nielenže sa zmenila klíma v obuvi, ale tiež došlo k rýchlejšiemu hojeniu drobných odrenín.
Podobné skúsenosti sú aj u spodného prádla a odevov. Prádlo je funkčné, tzn. odvádza pot od pokožky do ďalšej vrstvy, neobťažuje zápachom, vytvára výborný komfort nosenia. Výrobky s týmito účinkami sú určené pre ľudí trpiacich problémami s nohami, pre šport, do prostredia s obmedzenou hygienou (vojsko, polícia, záchranári), do neodvetranej obuby (OOPP, rybári, hasiči a pod.). Výrobky sú tiež určené pre diabetikov, ako prevencia diabetickej nohy atď. Výrobky boli testované v rôznych odvetviach športu, v armáde, polícii, hasičskom zbore, atď. Hodnotenie bolo kladné a výrobky splnili požiadavky na ne kladené. 
Nezávadnosť výrobku bola preukázaná: dermatologickými testami, výluhovou skúškou, skúškou dráždivosti a toxicity, testami antibaktériálnych účinkov, kde bol preukázaný bakteriostatický antibakteriálny účinok. Tento účinok je k ľudskému telu ďaleko ohľaduplnejší než účinky látok na báze biocídov. Týmito všetkými skúškami prešli výrobky preto, aby sa preukázala ich nezávadnosť, zaručená funkčnosť a bezpečnosť pre ľudský organizmus. Pre Vás, ako pre užívateľov týchto výrobkov, je tak uľahčená orientácia pri nákupe. V súčasnosti existuje mnoho výrobkov deklarujúcich antibakteriálnu funkciu, predovšetkým s prípravkami na báze biocídov.
Môže sa tiež stať, že deklarované funkcie niektorých výrobkov vôbec nemajú, alebo túto funkciu stratia po vypraní. Väčšina výrobkov je totiž v antibakteriálnych roztokoch iba namáčaná. Rozdiel medzi textíliami s Ag a textíliami s biocídmi je v tom, že ak príde k poraneniu pokožky, dochádza vplyvom biocídnych prípravkov k zvýšenej dráždivosti rany a predĺženiu hojenia (predklinické skúšky).

Účinok vonkajších faktorov na bakteriálnu bunku:
• priaznivé – urýchľujú rast, zvyšujú metabolizmus (živiny, vitamíny, stopové prvky, teplo, vlhko)
• nepriaznivé – antibakteriálny účinok
• Antibakteriálny účinok
- pôsobenie podmienok prostredia
- sterilizácia, dezinfekcia
• Bakteriostatický účinok
- zastavenie bunkového rastu
- bunky sa nedelia
- počet buniek sa nezvyšuje
• Baktericidný účinok
- zastavenie bunkového cyklu (rast delenia)
- strata životaschopnosti buniek
- odumieranie buniek

 


Elastan

Veľmi pružné vlákno s tvarovou stálosťou. Ide o elastický polyuretán, ktorý má vlastnosti ako „gumička“ je vysoko pružný. Používa sa v kombinácii s daľšími priadzami, napr. Polyamidom.

Priadzu je možné predĺžiť 3 krát až 7 krát oproti pôvodnej dĺžke bez pretrhnutia s tým, že sa vráti do pôvodnej dĺžky. Materiál je elastický a ľahko sa udržuje v čistote, je odolný voči morskej vode a pôsobeniu svetla, je možné ho použiť na výrobu jemných elastického športového oblečenia. Najbežnejšie obchodné názvy pre Thanelast sú Lycra firmy Du Pont a Dorlastan firmy Bayer.Elastan je syntetické vlákno. Jedná sa o vysoko pružné  polyuretanové vlákno. Elastány sú veľmi jemná a vždy sa používajú v kombinácii s ďalšími vláknami.                  U materiálov, ktoré obsahujú elastány, užívatelia ocenia hlavne väčšiu pružnosť materiálu, jeho schopnosť dlhodobo si udržať svoj tvar a výrazne znížený sklon k krčivosti. Zároveň sa však pridaním malého množstva elastanu nezmenia vlastnosti základného materiálu.
Údržba: Elastanové vlákno neprijíma vlhkosť a veľmi ľahko sa udržiava. Pranie a celkovú údržbu bielizne s obsahom elastanového vlákna je potrebné prispôsobiť potrebám materiálu, ktorý je zastúpený v prevažujúcim množstve.

 


Polyamid (PA)

Veľmi odolné syntetické vlákno. S vysokou odolnosťou voči trhaniu a odreniu, pevnosťou za sucha aj mokra, súčasne s veľkou pružnosťou, ľahko tvarovateľné, známe pod obchodnými názvami Nylon a Perlon. Ide o veľmi trvanlivé a ľahko vyprateľné materiály. Vďaka ich relatívne nízkemu bodu tavu nie sú príliš odolné voči vysokým teplotám.

 

 

Viskóza

Pevné vlákno, ktoré je vyrobené na báze regenerovanej celulózy. Základnou surovinou pre výrobu býva najčastejšie drevo alebo bavlna, popr. iná surovina s väčším obsahom celulózy. Materiály na báze regenerovanej celulózy síce nie sú čisto prírodné, ale možno ich považovať za akúsi alternatívu k prírodným materiálom. Cieľom ich výroby je práve to, aby sa svojimi vlastnosťami priblížili prírodným materiálom, ale zároveň priniesli do materiálov nové a príjemné vlastnosti.
Materiály s klasickými viskózovými vláknami ocenia ich užívatelia pre ich veľmi dobré absorpčné vlastnosti, ktoré sú dokonca lepšie ako u materiálov bavlnených. Materiály s viskózou sú príjemné na pokožke, vzhľadom sa veľmi blíži materiálom bavlneným a zároveň pôsobí na dotyk veľmi mäkko.
Materiály s viskózovými vláknami zabezpečujú optimálnu výmenu tepla, čím prispievajú k príjemnému pocitu pri nosení. Na rozdiel od čistej bavlny je viskózovej materiál splývavější a lesklejšie.
Pre optimálnu údržbu sa odporúča bielizeň z tohto materiálu prať maximálne na 40 ° C. Neodporúča sa bielizeň žehliť, bieliť, sušiť v bubnovej sušičke alebo chemicky čistiť.
Použitie: Pre svoje vlastnosti je viskóza ideálnym vláknom, ktoré je vhodné kombinovať ako s vláknami syntetickými - polyamid, polyester, ako aj s vláknami prírodnými - bavlna. Viskóza poskytuje týmto materiálom mäkšie a prirodzenejšie omak. V našom bielizni sa viskózové vlákna veľmi často vyskytujú v zmesi s bavlnou a
elastanom, pričom používatelia u tohto bielizne ocenia práve to, že použitý materiál je svojimi vlastnosťami veľmi podobný materiálom prírodným.Nylon

Obchodný názov produktu vyrobeného firmou Du Pont v roku 1938 – Polyamid. Bol revolučným krokom v obliekaní/zdobení nôh: nylon sa stal spoločným označením materiálu Satin Sheers a predával sa so sloganom „Tvrdý ako oceľ, ale priesvitný ako pavučina“. Nylon sa vyrába s rôznou hrúbkou priadze (den/dtex) a v dnešnej dobe je základnou surovinou moderného tovaru.Polyakryl /Akryl

Syntetické vlákno s nízkou hustotou, ktoré sa dá ľahko nadýchať. Má textúru ako vlna, ľahko nezfilcovatie, nezráža sa a ľahko sa perie. Tento materiál je citlivý na vysoké teploty, ale spravidla sa ľahko žehlí. Používa sa napríklad na výrobu pletených a plyšových výrobkov.Polyester (PE)

Syntetické vlákno, ktoré sa vyznačuje veľmi nízkou navlhovateľnosťou a naopak dobrou schopnosťou ovádzania vlhkosti, čím prispieva k rýchlejšiemu odvádzaniu potu od pokožky. Je odolné voči vysokým teplotám, na rozdiel od vlákien ako je napr. Polyakryl/Akryl a ktoré sa tiež dobre udržuje v čistote. Tento materiál je charakterizovaný stabilitou tvaru, vysokou odolnosťou voči krčeniu a trvanlivosťou. Vďaka svojmu kruhovému prierezu je vysoko lesklé a výslednej tkanine dodáva hodvábny vzhľad a omak.

 

Polypropylén (PP)

Syntetické vlákno, najľahšie zo všetkých textilných vlákien. Je odolné voči chemikáliam, má veľmi dobrú pevnosť v odere, minimálnu navlhovateľnosť, termoizolačnú schopnosť, nízky sklon k nabíjaniu statickou elektrikou a k žmoľkovaniu. Na omak sa nelíši od ovčej vlny.

 

Lycra

Lycra sa nikdy nepoužíva samostatne, ale kombinuje sa napríklad s nylonom. Lycra sa používa od šesťdesiatych rokov, na začiatku ako podporný materiál. Výrobky s Lycrou lepšie sadnú a vydržia dlhšie, pretože hlavnými dôvodmi, prečo sa napr. bežné pančuchy trhali, boli po prvé nedostatočná elasticita pod tlakom a po druhé voľný
materiál, ktorý sa zachytával na drsnom povrchu a tak dochádzalo k tzv. púšťaniu očiek. Vzhľadom k tomu, že Lycra zaručuje elasticitu, môžu výrobcovia tovaru využiť celú škálu priadzí od hladkého nylonu až po mikrovlákna. Pokiaľ je Lycra spriadaná spolu s vláknom, ako je bavlna, vlna, či hodváb, hovorí sa tomu opriadaný materiál: Thanelastové jadro nie je vidieť.Bambus

Bambusové vlákno je druh regenerovaného celulózového vlákna, ktoré je vyrobené zo surového bambusového materiálu. Tento materiál je získavaný patentovanou technológiou. Bambusová buničina je prečistená - čo je proces hydrolizácie -alkalizácie, ďalej prechádza viacfázovým bielením. Potom sa spracuje bambusová buničina na vlákno. Opakovaný test dokázal, že má dlhú životnosť, stabilitu a pevnosť. Stupeň tenkosti a belosti bambusu je veľmi podobný klasickej viskóze.Bambusové vlákno je vyrobené na báze regenerovanej celulózy. Základom
pre výrobu tohto vlákna je surový bambus, ktorý sa následne spracováva chemickou cestou podobne ako viskóza. Bambusové vlákno je považované za materiál 21. storočia.Vďaka svojmu rýchlemu rastu (uvádza sa, že niektorý druhy sú schopné počas 24 hodín vyrásť až o 1 m) je bambus rýchlo obnoviteľným prírodným zdrojom. Už samotná rastlina obsahuje jedinečnú zložku (Bamboo Khun), ktorá umožňuje jej ekologické pestovanie bez použitia pesticídov a hnojív a zabezpečuje jej odolnosť voči baktériám.
Materiály s bambusovým vláknom majú mnoho zaujímavých a pre svojich užívateľov príjemných vlastností. Už pri prvom kontakte budete príjemne prekvapení veľmi jemným a príjemným omakom, ktorý možno prirovnať k hodvábu alebo kašmíru. Tí z vás, kto si obľúbi bielizeň s obsahom bambusového vlákna, ocenia hlavne jeho
antibakteriálne a antistatické vlastnosti. Zložka Bamboo Khun, ktorá umožňuje ekologické pestovanie bambusu, zostáva zachovaná iv bambusovom vlákne a zabraňuje množeniu baktérií a obmedzuje vznik nepríjemných pachov. Uvádza sa, že táto zložka dokáže eliminovať až 70% nežiaducich baktérií. To dodáva prádlu výnimočný komfort a zároveň predurčuje tento materiál aj pre osoby s citlivejšou pokožkou. Ak patríte ku športovo aktívnejšom ľuďom, tak naopak oceníte príjemné termoregulačné a absorpčné vlastnosti materiálu s bambusovým vláknom. Povrchová štruktúra samotného vlákna je členená množstvom mikrospóry a umožňuje tak až 3 × lepší odvod vlhkosti od pokožky ako bavlna. Oceníte však aj to, že tento materiál pokožku nevysušuje, ale udržuje pod odevom prirodzené mikroklímu. V teplých obdobiach sú textílie o 2-3 stupne chladnejšia než bavlna a na tele vás príjemne chladí. Naopak v chladnejších obdobiach vás bude zahrievať. Tieto vlastnosti sú porovnateľné so  synteticky vyrábanými VLAN, z ktorých sú vyrábané materiály pre športové funkčné prádlo. Materiál veľmi dobre
odoláva namáhaniu a svoje pozitívne vlastnosti si udržuje aj po viacnásobnom praní, čo prispieva k jeho dlhodobej životnosti. 
Pre optimálnu údržbu sa odporúča bielizeň z tohto materiálu prať maximálne na 40 ° C. Neodporúča sa bielizeň žehliť, bieliť, sušiť v bubnovej sušičke alebo chemicky čistiť.
Použitie: Bavlna / Bambus / Elastan - Bamboo. Bambusové vlákno v kombinácii s bavlnou a elastanom dodáva výslednému materiálu veľmi príjemné vlastnosti. Použitý materiál vás už pri prvom dotyku prekvapí ako svojou jemnosťou, ktorú možno prirovnať k hodvábu alebo kašmíru, tak svoju neobvyklú pružnosťou, ktorá umožní
bielizni veľmi dobre sa prispôsobiť vášmu telu. Materiály s obsahom bambusového vlákna oceníte hlavne pre ich antibakteriálne vlastnosti, ktoré zabraňujú množeniu baktérií a vzniku nepríjemných pachov. Táto vlastnosť dodáva prádlu výnimočný komfort a predurčuje ho ako veľmi dobrú voľbu ako pre osoby s citlivejšou pokožkou, tak pre športovo aktívne osoby. Určite tiež oceníte veľmi dobrú schopnosť materiálu absorbovať vlhkosť a dobre vyrovnávať teplotné rozdiely, čím tento materiál prispieva k príjemným pocitom pri nosení.

 

ZjQyNzc5O